Ciepło a ekologia — sprawdź, jak zadbać o to w Twoim domu
Energooszczędne budownictwo to korzyści społeczne — redukcja negatywnego oddziaływania stosowanych surowców na środowisko i ekonomiczne, mniejsze rachunki za prąd i ogrzewanie. Można je osiągnąć poprzez zastosowanie systemów wentylacyjnych z rekuperacją, wysokiej jakości materiałów budowlanych oraz sprawdzonych metod termomodernizacyjnych. Wśród tych ostatnich rozwiązań na szczególną uwagę zasługuje ocieplenie poliuretanowe techniką natryskową. Pianowanie fundamentów, ścian, poddaszy, stropodachów, dachów skośnych i innych elementów konstrukcyjnych niweluje mostki termiczne, przez które ucieka ciepło. Z artykułu dowiesz się, dlaczego izolacja termiczna obiektów mieszkalnych jest taka ważna, jakie zalety ma pianka PUR, na jakie powierzchnie można ją aplikować. Zapraszamy do lektury!
Izolacja termiczna budynków — dlaczego to takie istotne?
Z różnych szacunków wynika, że blisko 75% budynków w Unii Europejskiej jest nieefektywnych energetycznie. Procesy ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń odpowiadają za niemal 70% całkowitego zużycia energii w europejskich domach. Ponadto obiekty mieszkalne i komercyjne należą do największych emitentów dwutlenku węgla. Zatem działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej budynków pozwolą również na osiągnięcie neutralności emisyjnej, która stanowi jeden z podstawowych celów polityki klimatycznej UE.
Jak pokazuje praktyka budowlana oraz opinie inwestorów, ocieplenie dachu skośnego czy dobrze zrobione izolacje termiczne fundamentów zapobiegają wychładzaniu całego obiektu. Ponadto termomodernizacja wykonana przy zastosowaniu wysokogatunkowych i odpowiednich do konstrukcji domu materiałów przeciwdziała zagrzybieniu poddaszy czy wokół komina.
Ocieplanie fundamentów, komina, dachu — jakie można wykorzystać materiały?
Odpowiednio wykonana izolacja od wewnątrz zapewnia utrzymanie korzystnego wskaźnika przenikania ciepła w budynku. W efekcie zimą niestraszne są minusowe temperatury, natomiast w okresie letnim nie dokuczają upały. Współczesne technologie oferują inwestorom różne materiały. Ocieplenie dachu skośnego, komina i fundamentów może zostać dokonane m.in.:
- wełną mineralną – mającą dość dobry współczynnik akustycznej izolacyjności i najwyższą klasę reakcji na ogień. Wadą jest tendencja do pochłaniania wilgoci z powietrza,
- styropianem ekstrudowanym – dostępnym w formie arkuszy z polistyrenu XPS. Odznacza się on małym stopniem chłonności wody, niewielką przewodnością cieplną oraz dużą wytrzymałością na ściskanie i rozciąganie,
- izolacją celulozową – dostępną w postaci płyt z włókna drzewnego lub granulatu, który jest aplikowany techniką wdmuchiwania.
Izolacje pianką poliuretanową to kolejny sposób na ocieplanie komina, fundamentów czy poddaszy. Pianowanie odbywa się specjalnymi agregatami natryskowymi, które pozwalają na szybkie i szczelne docieplenie domu.
Specyfika i zalety Izolacji poliuretanowych
Aplikowana pod bardzo dużym ciśnieniem pianka zastyga, tworząc jednolitą powłokę, która wykazuje wysoki poziom paroprzepuszczalności, niezmienną w czasie elastyczność, brak mostków termicznych. Izolacje poliuretanowe można stosować do ocieplania różnych powierzchni konstrukcyjnych: drewnianych, metalowych, plastikowych, bitumicznych. Dodatkowo pianowanie chroni przed pleśnią oraz zagnieżdżeniem się szkodników.
Natrysk pianką poliuretanową – sprawdzona metoda na ocieplenie domu
Do ocieplania komina, ścian, dachu skośnego czy poddaszy można użyć różnych produktów. Jednym z nich jest materiał PUR, którego parametry i zalety omówiliśmy w artykule. Eksperci z rynku budowlanego potwierdzają, że pianowanie pozwala dobrze zadbać o trwałość i szczelność pomieszczeń od wewnątrz oraz skutecznie zabezpieczyć różnego rodzaju elementy konstrukcyjne budynku. Również izolacja fundamentów pianką poliuretanową — jak wskazują opinie naszych klientów — chroni przed zawilgoceniem i uszkodzeniem murów. Wszystkich zainteresowanych natryskowym ociepleniem zapraszamy do kontaktu i współpracy. Z firmą IzolByd poprawisz efektywność energetyczną swojego domu!