Potrzebujesz indywidualnej wyceny?
Skontaktuj się z nami!Ocieplenia pianką IZOLBYD S.C.
ul. Nad Torem 20
85-409 Bydgoszcz
tel. 793 793 400
e-mail: kontakt@izolbyd.com
Magazyn
ul. Niklowa 4
85-453 Bydgoszcz
tel. 793 793 400
Nie. Poliuretan wręcz zabezpiecza powierzchnie stalowe przed korozją. Jest powszechnie stosowana w domach pasywnych o konstrukcji stalowej.
Tak. Nasza firma z powodzeniem realizowała wiele inwestycji w krajach europejskich. Jesteśmy gotowi wykonywać nasze usługi na zlecenia zagranicznych kontrahentów.
Mimo, że w Polsce technologię natrysku piany stosuje się od niedawna, na całym świecie jest stosowana od kilkudziesięciu lat. Doskonale się sprawdza przy ocieplaniu domków kanadyjskich, domów pasywnych o konstrukcji stalowej, a także tradycyjnych domów budowlanych, najczęściej spotykanych w Polsce. Materiał został przebadany i sprawdzony w komorze postarzania, uzyskując certyfikat potwierdzający niezmienność parametrów przez 25 lat. Atest jest gwarantowany przez producenta – Światowe Globalne Koncerny wytwarzające poliol.
Inne materiały wymagają środków ochrony bezpośredniej podczas aplikacji, a ich struktura jest trudna do utrzymania w czystości – co sprzyja gromadzeniu się kurzu oraz roztoczy. Piana, w odróżnieniu od nich, posiada zamkniętą strukturę, która chroni przed osadzaniem się pyłów oraz innych alergenów. Nie powoduje podrażnienia górnych dróg oddechowych. Ocieplanie pianą poliuretanową jest polecane alergikom.
Palność pianki zależy od jej typu. Różni producenci oferują odmienne produkty. Piana poliuretanowa używana przez naszą firmę nie rozprzestrzenia płomienia. Posiada Samogasnącą Klasyfikację Ogniową PN-EN 13501 – E. Palność według DIN 4102 Klasa B2.
Istnieje odpowiednia polska norma, która określa energooszczędność poddaszy. Jest ona dostosowana do dyrektyw Unii Europejskiej i po 2017 roku zostanie zaostrzona. Reguluje ona parametry techniczne produktów. Według obliczeń z niej wynikających, normę spełnia 17 centymetrów piany otwartokomórkowej lub 10 centymetrów zamkniętokomórkowej. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że drewno nie jest dobrym izolatorem. Należy zakryć krokwie, by nie przemarzły. Najlepszym rozwiązaniem jest piana grubości 25 centymetrów, co odpowiada około 35 centymetrów grubości wełny. Wzór, według którego sprawdza się, czy ocieplenie spełnia normy, to:
U = lambda/grubość piany,
gdzie U to współczynnik przenikania ciepła dla ścian, a lambda to współczynnik przewodzenia ciepła.
Nie ma ku temu przeciwwskazań, a jest to wręcz zalecane. Jeśli izolacja natryskowa ma być wykonana na poddaszu, stosujemy pianę otwartokomórkową.
Typ piany zostaje dobrany pod kątem miejsca, jakie zostanie ocieplone. Najczęściej, do izolacji wykonywanych na zewnątrz oraz w miejscach narażonych na wilgoć stosuje się typ zamkniętokomórkowy. Do poddaszy, na deski lub na membranę najczęściej wybiera się otwartokomórkową. Twardą pianę stosuje się do posadzek, natomiast na ściany – miękką, o mniejszej gęstości. Nasz doradca pomoże Państwo wybrać najlepszy typ, odpowiedni do Państwa potrzeb.
W przypadku izolacji pianą nie ma obawy, że drewno zgnije lub zbutwieje. Zarówno piana otwarto-, jak i zamkniętokomórkowa są materiałami oddychającymi, dlatego idealnie nadaje się do pokrywania konstrukcji drewnianych. Izolacje wykonujemy nawet na drewnie sezonowanym. Poliuretan jest powszechnie stosowany do izolowania tzw. domków kanadyjskich.
Tak, piana poliuretanowa jest materiałem oddychającym, przy czym ta o budowie otwartokomórkowej charakteryzuje się wyższym stopniem wymiany gazów. Cecha ta została udowodniona badaniami.
Poliuretan jest niebezpieczny tylko podczas natrysku, w którym udział biorą także rozpuszczalniki i utwardzacze. Po 24 godzinach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Po upływie tygodnia oraz dobrym wywietrzeniu piana staje się zupełnie bezwonna i bezpieczna dla ludzi. Może być stosowana w halach, w których produkowana jest żywność. Posiada certyfikat Polskiego Związku Higienicznego.
Problem ten pojawia się najczęściej w starych projektach,w których nie było obowiązku podawania grubości warstwy izolacyjnej. Często była ona też zaniżana. Spowodowane to było błędem, który powstawał, gdy projektanci przyjmowali współczynnik lambda obliczany dla wycinka. W przypadku izolacji natryskowej pianą poliuretanową, parametr ten podajemy dla przegrody. W wyniku zalania całościowego, parametry dla przegrody i wycinka piany są takie same. Wzór wygląda następująco:
U = lambda/grubość przegrody
gdzie:
U – współczynnik przenikania ciepła [W/m2K]
Lambda – współczynnik przewodności cieplnej [W/mK]
Grubość przegrody [m] – w tym przypadku 17 centymetrów piany
U = 0,034/0,17
U = 0,2 [W/m2K]
Należy pamiętać, że skuteczna izolacja pianą zakrywa drewno – takie jak krokwie.
Wykonanie izolacji poddasza do 250 m2 zajmuje naszej firmie jeden dzień roboczy.
Przegrodą budowlaną nazywamy element budowli, który oddziela wnętrze od otoczenia albo pomieszczenia od siebie (ściana, strop, krata itp.)
Mostki termiczne, przez niektórych niepoprawnie nazywane mostkami cieplnymi, są miejscami, w których występuje wzmożona ucieczka ciepła. Miejsca te mogą znajdować się w ścianach, stropach lub dachach. Powodem ich powstawania są gorsze własności termoizolacyjne, jak: użycie niewłaściwej technologii, złego przylegania do siebie materiałów (na przykład pomiędzy krokwią a tradycyjnym materiałem izolacyjnym) czy wskutek obwiśnięcia materiału na sznurach konstrukcyjnych. Często ten problem pojawia się też przy użyciu elastycznych materiałów, które zsuwają się z pochyłej płaszczyzny. Szacuje się, że przy ociepleniu tradycyjnymi metodami dachu o powierzchni 200 m2, łączna powierzchnia mostków termicznych wynosi 4 m2 – czyli tyle, ile okno o wymiarach 2 m na 2 m, co pokazuje zdecydowane wady tej metody.
Skutki mostków termicznych najłatwiej zauważyć zimą. Kiedy rozszczelnimy okno, zimne powietrze wpada do środka zimnym, mocnym strumieniem. Powoduje to uczucie chłodu w całym domu. Podobną sytuację można zaobserwować, gdy materiał izolujący nie przylega idealnie do krokwi. Ciężko to odczuć bezpośrednio poprzez płytę gipsowo-kartonową. Jednak przemarzające krokwie dają o sobie znać w postaci czarnych, pionowych pasów na sufitach gipsowo-kartonowych – są widocznym dowodem nieszczelności izolacji.
Dzięki jednolitej warstwie, piana poliuretanowa eliminuje wcześniej wspomniane mostki termiczne. Posiada ona też dużą trwałość – jej parametry i właściwości pozostają niezmienne przez wiele lat. Piana nie zbija się ani nie zsuwa. Posiada o wiele lepszy parametr lambda – przewodzenia ciepła. Skuteczność izolacji dobrze obrazuje próba zrobienia termosu ze zwykłego słoika. Używając skrawków nawet najlepszej izolacji, uzyskujemy dużo mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Jednak zalewając go pianą, uzyskujemy jednolitą warstwę, wykazującą się dużą skutecznością i brakiem miejsc, przez które mogłoby uciekać ciepło.
Ocieplanie pianą obniża koszty ogrzewania domu, które są od 30% aż do 50% niższe niż w budynkach izolowanych tradycyjnymi. Sezon grzewczy w Polsce trwa nawet pół roku, dlatego różnice powinny się zwrócić nawet po pierwszym roku. W przypadku izolacji sytuacja jest podobna do samochodu – tani nie jest ten, który mało kosztował, ale ten, który nie wymaga dużych nakładów w utrzymaniu. Wybieranie rozwiązań, które są tańsze tylko przy montażu, nie opłaca się przy spojrzeniu na wiele lat. Dlatego uświadomiony klient wybiera pianę poliuretanową.
Izolacja pianą może zostać wykonana również na deskowanie, jednak jedynie przy sprzyjających warunkach. Przede wszystkim, poziom wilgotności musi wynosić mniej niż 11%. Za każdym razem nasz przedstawiciel wykonuje pomiar wilgotności więźby dachowej higrometrem i określa warunki indywidualne do każdego zlecenia.
Jak najbardziej. Piana zamkniętokomórkowa jest idealną hydro- i termoizolacją. W zależności od oczekiwanego efektu, aplikuje się odpowiednią warstwę o odpowiedniej gęstości.
Dach kryty papą jest dość specyficznym przypadkiem i musi być skonsultowany. Papa tworzy szczelną powierzchnię, której nie należy jeszcze bardziej zamykać, dlatego używa się wtedy piany otwartokomórkowej. Trzeba wykonać pomiar wilgotności więźby dachowej – czym zajmie się nasz konsultant.
Nie ma przeciwwskazań, natrysk bezpośrednio na blachę wykonuje się pianą zamkniętokomórkową. Najlepsza grubość to 10 cm na sufit oraz 8 cm na ściany. Wynika to z unijnych dyrektyw: współczynnik przenikania ciepła dla sufitów wynosi 0,20, a dla ścian 0,25.
Ze względu na strukturę, wyróżniamy pianę otwarto- i zamkniętokomórkową. Pierwsza jest w pełni oddychająca i chłonąca wodę. Druga, ze względu na zamkniętą strukturę, wykazuje się wodoodpornością i często jest wykorzystywana jako hydroizolator. Pianę dzieli się też ze względu na twardość – twarda, średnia i miękka. Każda ma inne zastosowanie, przede wszystkim miejsce natrysku, np. podłoga, czy ściana.
Dylatacja, czyli celowo utworzona szczelina, która ma przenosić obciążenia, odkształcenia i przesunięcia, najczęściej nie jest potrzebna. Jednak zdarzają się wyjątki.
Różnica ta wynika z o wiele większej gęstości piany zamkniętokomórkowej. Na przykład, otwarta komórka posiada gęstość 12 kg/m3, a zamknięta nawet 50 kg/m3.. W związku z tym przy użyciu tej drugiej używa się więcej materiału.
Należy sprzątnąć wszystkie zbędne rzeczy, aby zapewnić swobodne przemieszczania się rusztowania oraz drabiny. Jeśli poddasze posiada okna dachowe, trzeba je obrobić płytą. Jeśli wykonywana będzie zabudowa płytami gipsowo-kartonowymi oraz zalewanie belek, trzeba przykręcić wszystkie uchwyty potrzebne do montażu stelażu. W tym celu najlepiej zakupić w sklepie budowlanym sznurek barwiony i wykonać odbicie krokwi, wyznaczając miejsca do wkręcenia uchwytów. Zabezpieczenie pomieszczenia folią i sprzątaniem po wykonaniu natrysku zajmuje się nasza ekipa monterów.
Nasza firma zajmuje się jedynie natryskiwaniem piany poliuretanowej. Współpracujemy natomiast z firmami, które zajmują się montażem uchwytów, membran, siatek odcinających oraz płyt gipsowo-kartonowych, które polecamy.
W warstwie izolacji, wykonanej z tradycyjnych materiałów oraz zamontowaną wentylacją, chętnie gnieżdżą się szkodniki. Piana jednak nie jest w żadnym stopniu atrakcyjna dla gryzoni. Nie mają w niej swobody przemieszczania się, z powodu braku przestrzeni wentylacyjnej i ścisłego przylegania. Kuny lubią wycierać się i przebywać w tradycyjnej izolacji, wyczesując sierść. Często zostawiają w ten sposób świerzb i insekty, takie jak wszy i pchły, a także odchody. W pianie nie występuje efekt zgrzebła – przy pomocy piany zwierzęta nie mogą wyczesywać swojej sierści. Piana nie ma też żadnych właściwości odżywczych. Zwierzęta gnieżdżą się w materiale izolacyjnym, który nie jest dobrze zabezpieczony i pozamykany zgodnie ze sztuką budowlaną oraz technologicznymi zabezpieczeniami producenta. Opisana sytuacja powstaje w momencie, gdy zwierzęta znajdują niezabezpieczone dojście do poddasza.
Nasza firma jest zupełnie samowystarczalna. Posiadamy dwa wysokie klasy agregaty do prądu i powietrza. Nie potrzebujemy innych źródeł energii lub sprężarek. Nie muszą Państwo obawiać się wyższych rachunków i opłat niewliczonych w koszta montażu.
Piana dwuskładnikowa, zaraz po natrysku pod ciśnieniem 140 barów, pęcznieje, a następnie zasycha w ciągu zaledwie 12 sekund.
Takie rozwiązanie jest droższe. Jeśli zauważyli Państwo, że podczas eksploatacji dużo ciepła ucieka przez poddasze, mogą się Państwo na nie zdecydować. Po zdjęciu płyt gipsowo-kartonowych, oddzieleniu warstwy wełny specjalną siatką, a następnie wydłużeniu uchwytów służących do montażu płyt, można wykonać natrysk piany poliuretanowej.
Efekt skraplania pojawia się wtedy, gdy jest zbyt wysoka różnica temperatur między powierzchnią zewnętrzną a wewnętrzną. Przy warstwie piany o grubości co najmniej 5 cm efekt ten już nie występuje. Nie ma też konieczności stosowania membrany, czyli folii paroizolacyjnej na pianę poliuretanową. Warto jednak ją zamontować, szczególnie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak łazienka lub kuchnie.
Piana zamkniętokomórkowa, jako świetny izolator, nie chłonie wilgoci. Piana otwartokomórkowa absorbuje wilgoć z powierza i ją oddaje.
Tak, piana skutecznie sprawdza się w izolacji niskich pomieszczeń., przede wszystkim dlatego, że 20 cm piany zastępuje około 35 cm izolacji z tradycyjnych materiałów. Pianę warto zastosować w wszystkich pomieszczeniach, które szkoda obniżyć lub nie można tego wykonać. Używając piany oszczędzamy miejsce na poddaszu.
Posiadamy próbki piany, które na Państwa życzenie możemy dostarczyć do obejrzenia. Jadnak nie zawsze jest możliwość pokazania Państwu już gotowej izolacji. Wynika to przede wszystkim z tego, że klienci nie życzą sobie, żeby obcy przebywali w nowo wybudowanym domu. Czasem jednak mamy kontakt z głównym wykonawcą i udostępniamy takie wejścia. Należy jednak pamiętać, że szczególnie poddasza, są bardzo szybko zabudowywane płytami gipsowo-kartonowymi. Jest to spowodowane między innymi słabą odpornością piany na promienie UV. Po zabudowaniu nie ma możliwości pokazania Państwo wykonanej izolacji.
Piany nie można kształtować podczas natrysku. Końcowy efekt kształtem przypomina kalafiora. Gdy piana zastygnie, można ją kształtować, na przykład nożykiem. Dlatego grubość piany podajemy uśrednioną o 2 cm.
Umowa służy jako prawne zabezpieczenie interesów obu stron. Dzięki niej istnieje też możliwość skorzystania z obniżonego podatku VAT od towarów i usług dla klientów indywidualnych. Wynosi on wtedy 8% (sytuacja dotyczy budynków jednorodzinnych do 300 m2 powierzchni użytkowej). Tym samym umowa tworzy integralną część rachunku lub faktury.
Gwarancja na poprawnie wykonaną usługę dla klienta indywidualnego przez IzolByd, wynosi 2 lata. Natomiast trwałość piany, sprawdzona w badaniach w komorze postarzania na niezmienność parametrów (m. in. utlenianie) wynosi około 25 lat.
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, jednoznaczna i wiarygodna. Temperatura w takim domu zależy od bardzo wielu czynników, takich jak: grubość ścian i ich izolacji od czasu, kiedy temperatura na zewnątrz była wysoka, a także od okien czy kulminacji energii cieplnej w murach. Każdy szczegół ma wpływ na opisaną w pytaniu sytuację, co wiedzą nawet osoby niezwiązane z budownictwem oraz tematyką domów pasywnych. Na to pytanie można udzielić odpowiedzi po zleceniu badań i wyliczeniu akademickim, ale i tak to będą szacunkowe laboratoryjne wskaźniki.
Norma dla dachów i poddasza to obecnie U = 0,2, po 2017 roku ma ona wynosić U = 0,18, w 2012 roku U = 0,15, gdzie U – współczynnik przenikania ciepła. Norma dla 2021 roku ma wynosić 75% obecnej normy dla domów pasywnych.
Nie podejmujemy się takich prac. Jest to spowodowane możliwością wystąpienia wielu błędów wykonawczych oraz, co za tym idzie, przejęcia odpowiedzialności i udzielenia gwarancji prawidłowo wykonanej izolacji.
Na koszt izolacji domu składa się wiele czynników, takich jak: parametry techniczne pianki, lokalizacja domu czy grubość ocieplenia. Aby dowiedzieć się więcej przejdź na stronę marki Purios i przeczytaj o kosztach ocieplania domu.
Potrzebujesz indywidualnej wyceny?
Skontaktuj się z nami!Ocieplenia pianką IZOLBYD S.C.
ul. Nad Torem 20
85-409 Bydgoszcz
tel. 793 793 400
e-mail: kontakt@izolbyd.com
Magazyn
ul. Niklowa 4
85-453 Bydgoszcz
tel. 793 793 400