Jak prawidłowo wykonać podłogę na gruncie?
Każdy dom jest posadowiony na gruncie. Warstwa, która ma z nim bezpośredni kontakt to podłoga. Ziemia jest zazwyczaj zimna i często bywa wilgotna, a te czynniki nie są korzystne dla budownictwa. Funkcje, jakie spełnia podłoga na gruncie to przede wszystkim zabezpieczenie pomieszczeń przed utratą ciepła z wnętrz budynku do gruntu oraz ochrona przed przenikaniem wilgoci z gruntu do wnętrza domu.
Czym jest podłoga na gruncie?
Podłoga na gruncie to konstrukcja, którą odnajdziemy w każdym budynku o konstrukcji murowanej. Jest wykonywana w pomieszczeniach parterowych w budynkach niepodpiwniczonych, w pomieszczeniach piwnicznych, a także w garażach, magazynach i wszystkich miejscach, które mają kontakt z gruntem.
Jak powinna być zbudowana podłoga na gruncie?
Aby podłoga na gruncie mogła optymalnie spełniać swoje zadania, musi być odpowiednio wykonana. Składa się ona z kilku warstw, z których każda pełni inne funkcje.
Najbliżej gruntu znajduje się warstwa wyrównująca, która jest zrobiona z podsypki piaskowej, żwirowej albo keramzytowej o wysokości około 15 do 20 cm. Można zacząć ją wykonywać dopiero na odpowiednio wyrównanym podłożu. Ta warstwa stanowi podbudowę dla płyty betonowej podłogi. Następną warstwą jest warstwa konstrukcyjna z betonu. Powstaje z gęstej mieszanki betonu i jest konstrukcyjnym oparciem dla wszystkich warstw podłogi, które będą na niej wykonywane. Kolejna jest izolacja przeciwwilgociowa. To niezwykle istotna warstwa podłogi, której zadaniem jest przede wszystkim ochrona pomieszczeń przed wilgocią przenikającą z gruntu do wnętrza domu. Następnie wykonuje się izolację termiczną, warstwę folii polietylenowej i wreszcie warstwę podkładową.
Jaka izolacja jest najlepsza dla posadzek na gruncie?
Wykonując posadzkę na gruncie, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na jej odpowiednie zaizolowanie. Niewłaściwa izolacja może podłogi stanie się w przyszłości powodem przenikania wilgoci oraz strat ciepła w pomieszczeniach. Doskonałym rozwiązaniem jest wykonanie izolacji natryskowej przy użyciu pianki poliuretanowej. Charakteryzuje się dużą gęstością, dlatego można nałożyć jej znacznie mniej niż styropianu lub wełny mineralnej, a jej efektywność będzie i tak satysfakcjonująca. Zaledwie 5 cm pianki PUR jest tak samo skuteczną barierą przeciwwilgociową co 8 cm styropianu. Dzięki temu podłoga będzie niższa. Podłoga zaizolowana pianką PUR jest odporna na wilgoć i wytrzymała.