Na jakie powierzchnie można aplikować piankę PUR?
W budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, handlowym i obiektach użyteczności publicznej istotną rolę odgrywają właściwie dobrane materiały termoizolacyjne. Dzięki nim domy i budynki gospodarcze stają się energooszczędne i mniej kosztowne w eksploatacji. W celu wykonania izolacji coraz powszechniej stosuje się ocieplenie natryskowe. Ta metoda wykorzystuje wysokiej jakości pianki PUR, które można aplikować na różne powierzchnie. Jakie? O tym dowiesz się z naszego artykułu. Poznasz także najważniejsze właściwości poliuretanowych izopianoli i ich rodzaje. Zapraszamy do lektury!
Jak działa pianka poliuretanowa?
Wykorzystywana do termoizolacji wewnętrznej i zewnętrznej pianka poliuretanowa do ociepleń tworzy jednorodną warstwę, która szczelnie wypełnia wszelkie krzywizny, szczeliny oraz zagłębienia. Ten materiał budowlany to wysokiej klasy polimer, łatwy w aplikacji za pośrednictwem specjalnych dozowników i maszyn natryskowych. PUR jest aplikowany pod bardzo dużym ciśnieniem, przez co następuje jego rozprężenie, a następnie napowietrzenie. Po zastygnięciu powstaje jednolita powłoka ocieplenia.
Właściwości pianki PUR
Wśród najważniejszych zalet pianki PUR należy przede wszystkim wymienić:
- wysoki poziom paroprzepuszczalności,
- niezmienną w czasie elastyczność,
- doskonałe właściwości akustyczne,
- dobrą cenę,
- brak powstawania mostków termicznych, przez które ucieka ciepło,
- relatywnie małą wagę w przeliczeniu na m3,
- łatwość i szybkość montażu przy wykorzystaniu urządzenia dozującego.
Technika natryskowa stanowi obecnie jedną z bardziej efektywnych metod ocieplania w budownictwie mieszkalnym i komercyjnym.
Na jakie powierzchnie można stosować piankę poliuretanową?
Technologia pianowania sprawdzi się do termoizolacji: dachów skośnych, poddaszy, stropodachów, kominów, ścian, podłóg i fundamentów. Metoda wykorzystująca piankę poliuretanową to uniwersalna technika ocieplania powierzchni:
- drewnianych,
- bitumicznych,
- blaszanych,
- stalowych,
- betonowych,
- plastikowych,
- pozostałych elementów konstrukcyjnych budynku.
Ocieplenie domu pianką poliuretanową zatrzymuje ciepłe powietrze wewnątrz, a zimne na zewnątrz. Termoizolacja natryskowa PUR dobrze zabezpiecza metalowe powierzchnie przed korozją. Ponadto zapewnia skuteczną ochronę przed grzybami, pleśnią i gryzoniami, które mogą zagnieździć się w elementach konstrukcyjnych domu.
Jakie rodzaje pianek PUR są wykorzystywane do ocieplania różnych powierzchni?
Rodzaj pianki PUR ma znaczenie i zawsze jest dobierany pod kątem miejsca, jakie ma zostać ocieplone. Do izolacji miejsc szczególnie narażonych na działanie wilgoci — takich jak np. fundamenty — stosuje się typ zamkniętokomórkowy. Pianowanie zapobiega pękaniu betonowych powierzchni, a ponadto chroni mury przed zawilgoceniem i uszkodzeniem w wyniku silnych mrozów.
Do wykonywania natryskowego ocieplania ścian, poddaszy i stropodachów wykonanych w technologii szkieletowej (kanadyjskiej) wykorzystywane są natomiast pianki otwartokomórkowe, które mają właściwości oddychające i doskonale dopasowują się do różnych powierzchni i materiałów budowalnych. Elastyczność PUR gwarantuje wyjątkowo szczelną izolację dzięki przyczepności umożliwiającej dokładne i trwałe dopasowanie. Pianowanie w systemie otwartokomórkowym zapewnia także dobrą ochronę akustyczną. Jako materiał o właściwościach wygłuszających piana poliuretanowa niweluje hałas odbijających się o blachodachówkę kropel deszczu czy ulicznego szumu.
Niezależnie do rodzaju stosowanej pianki przylega ona trwale do wszystkich typów podłoży i powierzchni.
Ocieplanie pianką PUR – skuteczna termoizolacja wielu powierzchni
Natryskowe ocieplenie pianką PUR w atrakcyjnej cenie oferuje firma IzolByd. To skuteczna metoda termoizolacji betonowych fundamentów, drewnianych dachów, metalowych elementów konstrukcyjnych domu i wielu innych powierzchni budowlanych. Jeśli planujesz szybko i niedrogo wykonać poliuretanową izolację przed wilgocią — zapraszamy do kontaktu. Realizujemy zlecenia dla klientów indywidualnych i biznesowych. Sprawdź nasze możliwości!