Ocieplanie domu – które części budynku są kluczowe?
Komfort mieszkania w domu zależy od właściwej izolacji budynku. Istotną rolę odgrywa także zastosowanie wysokiej jakości materiałów budowalnych oraz sprawdzonych metod termomodernizacyjnych. Wśród nowoczesnych rozwiązań na szczególną uwagę zasługuje ocieplenie pianką PUR techniką natryskową. W artykule opisujemy, które elementy konstrukcyjne należy ocieplić, a jakie warto. Dowiesz się, w których miejscach powstają największe straty termiczne. Dowiesz się o zaletach i korzyściach z poliuretanowej termomodernizacji fundamentów, elewacji, dachu i innych części domu. Zapraszamy do lektury!
Jakie części domu powinny zostać ocieplone i dlaczego?
Właściwe ocieplenie domu poprawi stan techniczny obiektu i zwiększy jego wartość rynkową. Aby izolacja była skuteczna, warto ją poprzedzić audytem energetycznym, który wskaże newralgiczne punkty, przez jakie ucieka najwięcej ciepła. W poniższej tabeli pokazane są szacunkowe wielkości strat określonych miejsc w domu jednorodzinnym.
Szacunkowe straty ciepła w budynku mieszkalnym:
Dachy skośne/stropodachy | Ściany/narożniki/elewacje | Kominy/ciągi wentylacyjne | podłogi/piwnice/fundamenty | Stolarka okienno-drzwiowa | Posadzki |
25-30% | 20-25% | 10-20% | 10-15% | 10-20% | 5% |
Dane zestawienia wskazują, że kluczowe miejsca, które koniecznie wymagają ocieplenia, to dachy i ściany. W kolejności należy zadbać o właściwą izolację przewodów kominowo-wentylacyjnych oraz najniżej położonych kondygnacji budynku. Warto także zastosować nowoczesne systemy okienne i drzwiowe.
Ocieplenie ścian, dachu skośnego i stropodachu – jakie materiały wykorzystać?
Odpowiednio przeprowadzone prace termomodernizacji ścian wewnętrznych i zewnętrznych, izolacja stropodachu i ocieplenie dachu skośnego zapewniają utrzymanie korzystnego współczynnika przenikania ciepła. Wykonanie termoizolacji bezpośrednio wpływa na oszczędności energii i redukcję wysokości płaconych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo w konstrukcjach drewnianych (szkieletowych) ocieplenie stropodachu od wewnątrz przeciwdziała zagrzybieniu.
Kluczową kwestią jest dobór materiału termoizolacyjnego do ścian i dachu. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje technika natryskowa wykorzystująca izolatory PUR. To efektywny sposób termoizolacji w budownictwie mieszkalnym, który zdobywa coraz większą popularność wśród inwestorów indywidualnych. Dlaczego? Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową i pozostałych elementów:
- wzmacnia więźbę poszycia dachowego,
- wypełnia wszelkie szczeliny, tworząc jednorodną warstwę,
- sprawdza się o każdej porze roku,
- eliminuje zjawisko kondensacji pary wodnej.
Dlaczego warto wykonać ocieplenie pianką wokół komina?
Wykonanie izolacji cieplnej poprawia działanie przewodów kominowych. Pianka poliuretanowa usunie problemy z dymieniem podczas rozpalania wynikające z zawilgocenia ścianek. Ocieplanie komina materiałem PUR wzmacnia także jego konstrukcję.
Izolacja pozioma i pionowa fundamentów – jakie zalety ma materiał poliuretanowy?
Wykonanie ocieplenia pionowego pianką od strony gruntu zabezpiecza powierzchnie zewnętrzne budynku przed wilgocią znajdującą się w glebie. Natomiast izolacja pozioma ścian fundamentów zapobiega pękaniu murów i chroni je przed kapilarnym naciąganiem wody.
Ocieplania posadzek pianką – jakie korzyści?
Materiał PUR świetnie sprawdza się również jako izolator posadzki. Dzięki dużej gęstości piany do uzyskania optymalnego efektu wystarczy aplikacja znacznie cieńszej warstwy niż w przypadku styropianu czy innych, tradycyjnych technik termoizolacyjnych. Pianka poliuretanowa pod wylewki doskonale uzupełnia system ogrzewania podłogowego, odbijając, a nie chłonąc ciepło.
Izolacje pianką poliuretanową – postaw na specjalistów od natryskowego ocieplania
W artykule wskazaliśmy, że najważniejsze miejsca, które należy ocieplić, to konstrukcje dachów, wewnętrzne i zewnętrzne ściany oraz fundamenty. Warto także wykonać izolację posadzek i zastosować szczelną stolarkę okienno-drzwiową. Nowoczesną i skuteczną metodą termomodernizacji jest pianowanie poliuretanowe, które eliminuje mostki termiczne i chroni dom przed utratą ciepła. Takie usługi w atrakcyjnej cenie oferują specjaliści z firmy IzolByd – eksperci od natryskowego ocieplania kominów, poddaszy, elewacji i stropodachów. Sprawdź nasze możliwości!