Ocieplasz swój dom? Nie zapomnij o kominie!
W procesie termomodernizacji domu czasem pomija się kwestię wykonania ocieplenia wokół przewodu kominowego. To duży błąd, gdyż jego prawidłowe zaizolowanie ma wpływ m.in. na wydajność działania, a nawet bezpieczeństwo mieszkańców budynku. Skorzystaj z podpowiedzi specjalistów firmy Izolbyd z Bydgoszczy i dowiedz się, jak ocieplić komin oraz czemu warto to zrobić. Z tego artykułu dowiesz się także, które materiały będą najlepsze na izolację – styropian, piana poliuretanowa czy wełna mineralna? Sprawdź już teraz!
Ocieplanie komina – dlaczego warto?
W budynkach wyposażonych w piece CO zasilane paliwem gazowym lub stałym przewód kominowy odgrywa niezwykle istotną rolę. Musi wytwarzać odpowiedni cug, efektywnie odprowadzając produkty spalania. Oprócz tego często znajduje się w nim dodatkowy przewód wykorzystywany do wentylacji domu.
Wbrew pozorom ocieplenie wokół komina ma wpływ na powyższe funkcje. Jednak warto zdecydować się na nie również z kilku innych powodów. Izolacja natryskowa pianką poliuretanową lub klasyczna, ze styropianu czy wełny mineralnej:
- poprawia ciąg wytwarzany przez przewód kominowy,
- niweluje mostki termiczne, przez które zimą z budynku może uciekać ciepło,
- zabezpiecza konstrukcję komina przed wpływem mrozu oraz wilgoci,
- ogranicza ryzyko rozwoju groźnych dla zdrowia grzybów i pleśni.
Które fragmenty komina należy pokryć izolacją?
Niewątpliwie najważniejsze jest to, aby ocieplenie znalazło się wokół przewodu kominowego wystającego ponad dach budynku. To właśnie tam jego konstrukcja jest narażona na uszkodzenia z racji wpływu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Specjaliści firmy Izolbyd z Bydgoszczy radzą, aby izolację położyć również tam, gdzie komin przechodzi przez nieocieplaną część budynku. Gdy zimą będzie on nagrzany od ciepłych gazów, ale otoczony zimnym powietrzem, na jego ściankach zacznie skraplać się para wodna. Grozi to nadmiernym zawilgoceniem. Jednocześnie doprowadzi do wychłodzenia przewodu kominowego i w konsekwencji zmniejszenia jego ciągu.
Jakie materiały wykorzystuje się do ocieplania kominów?
Zastanawiasz się, jak ocieplić komin? Obecnie wciąż najczęściej wykorzystuje się do tego styropian lub wełnę mineralną. Pierwszy materiał jest układany wokół nowoczesnych, wentylacyjnych lub spalinowych przewodów kominowych. Drugi natomiast stosuje się głównie na klasycznych, murowanych konstrukcjach. Jego największą zaletą jest niepalność oraz wysoka sprężystość, która ułatwia dokładne wypełnienie różnych zagłębień w murze.
Jednak z roku na roku zaobserwować można rosnące zainteresowanie innym materiałem izolacyjnym. Doświadczone firmy zajmujące się ocieplaniem budynków często robią izolacje natryskowe pianką poliuretanową PUR. W takiej technologii wykonuje je również przedsiębiorstwo Izolbyd z Bydgoszczy. Dlaczego warto się na nią zdecydować?
Ocieplanie komina pianą poliuretanową – zalety
Rosnąca popularność materiału poliuretanowego wynika z jego wielu zalet. Stopniowo zaczyna on wypierać wełnę mineralną oraz styropian, gdyż ocieplanie natryskowe pianką PUR:
- umożliwia dotarcie z izolacją w najdrobniejsze zakamarki konstrukcji i zniwelowanie tym samym mostków termicznych,
- gwarantuje ponadprzeciętną trwałość warstwy izolacyjnej – poliuretan nie ulega biodegradacji, jest odporny na trudne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne,
- zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom budynku – piana PUR uniemożliwia rozwój grzybów oraz pleśni, jest bezzapachowa i nietoksyczna.
Warto dodać, że metoda natryskowej aplikacji masy poliuretanowej przyspiesza cały proces ocieplania. W ten sposób wykonuje się dziś izolację zarówno kominów, jak i m.in. poddaszy, dachów płaskich, elewacji i innych elementów konstrukcyjnych domów.
Jak ocieplić komin? Zostaw to w rękach specjalistów!
Jak widzisz, materiał poliuretanowy jest najlepszym wyborem w przypadku izolacji wokół przewodu kominowego. To świetna alternatywa dla wełny mineralnej czy styropianu. Jednak jak zabrać się za ocieplanie komina pianką PUR? Zleć to specjalistom z Bydgoszczy, naszej doświadczonej firmie Izolbyd. Stosujemy metodę natryskowego nakładania tego materiału na wielu elementach budynków. Skontaktuj się z nami i poznaj pełną ofertę!