Piana PUR — nie tylko do ocieplania
Ze względu na swoje właściwości fizyczne i mechaniczne materiał PUR jest wykorzystywany do izolacji termicznej w budownictwie. Ocieplenie domu pianką poliuretanową to szybkie, trwałe i bezpieczne rozwiązanie. Wykonane odpowiednią techniką, zapobiega utracie ciepła i zapewnia komfort użytkowania budynku. Natryskowe pianowanie to sprawdzona metoda uszczelnienia komina, dachu, ścian szkieletowych, fundamentów, wykończenia poddaszy użytkowych. Wygłuszenie ściany działowej to kolejny przykład wykorzystania piany. W artykule przedstawiamy najważniejsze zalety oraz standardowe i nietypowe zastosowania izopianoli. Zapraszamy do lektury!
Pianka poliuretanowa – jakie ma zalety?
Ten rodzaj materiału budowlanego jest łatwy w aplikacji z użyciem specjalnego dozownika (agregatu) natryskowego. Pianka poliuretanowa wypełnia wszelkie zagłębienia, otwory, szczeliny, krzywizny, tworząc jednolitą zwartą powłokę izolacyjną. Najważniejsze atuty izopianoli to:
- brak powstawania mostków termicznych,
- niezmienna w czasie elastyczność,
- możliwość izolacji wewnętrznej i zewnętrznej,
- skuteczna ochrona przed grzybami, pleśnią i gryzoniami,
- dobre właściwości dźwiękoszczelne.
Metoda natryskowa stanowi skuteczną technikę wykorzystywaną do ocieplenia w budownictwie mieszkalnym, przemysłowym, handlowym, usługowym.
Piana PUR – wielozadaniowy materiał do uszczelniania, ocieplania, wygłuszania, spoinowania
Technologia pianowania to nowoczesny sposób izolacji elementów drewnianych, betonowych, stalowych, blaszanych, plastikowych. Pianka do uszczelniania komina, stropodachu, stolarki okienno-drzwiowej czy wykończenia poddasza na dodatkowe pomieszczenie użytkowe – to standardowe przykłady wykorzystania poliuretanowego materiału. Do czego jeszcze są stosowane izopianole? Oto lista kolejnych zastosowań:
- zabezpieczanie rurociągów paliwowych i ciepłowniczych,
- ocieplenie powłok chroniących powierzchnie wewnętrzne tuneli,
- ochrona przed korozją metalowych zbiorników,
- uszczelnienie komór i urządzeń chłodniczych,
- izolacja magazynów płodów rolnych,
- klejenie i mocowanie paneli ściennych, dachówek, parapetów, płytek metalowych.
W zależności od sposobu wykończenia i rodzaju powierzchni wykorzystywane są systemy piany otwartokomórkowej lub zamkniętokomórkowej. Pierwsze rozwiązanie jest zalecane do natryskowej izolacji wewnętrznej domów. Drugi rodzaj izopianoli jest stosowany w miejscach szczególnie narażonych na działanie wilgoci (elewacji, fundamentów, posadzek). Ocieplenie zamkniętokomórkowymi pianami zapobiega pękaniu betonowych powierzchni w wyniku ekstremalnych temperatur.
Pianka PUR, ze względu na swoje właściwości dźwiękoszczelne, służy także do wygłuszania ścian działowych.
Wygłuszenie ścian działowych pianką poliuretanową – sprawdzona metoda izolacji akustycznej
Rynek budowany oferuje inwestorom różne materiały, które poprawiają izolację dźwiękową. Do wyboru są specjalne tynki akustyczne, płyty gipsowo-kartonowe lub włóknowe, wełna mineralna, korek. Powstaje zatem pytanie, czym wygłuszyć ścianę działową. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest tzw. przedścianka wypełniona pianką PUR. W ten sposób zarówno podwyższa się stopień izolacji termicznej pomieszczenia, jak i redukuje poziom hałasu. Wysoka odporność poliuretanu na wilgoć, zniszczenia mechaniczne oraz zmienne temperatury sprawiają, że prawidłowo wykonane wygłuszenie zapewnia dobrą izolacyjność dźwiękową przez wiele lat.
Izolacja termiczna i akustyczna pianą PUR – postaw na specjalistów od metody natryskowej
W artykule zaprezentowaliśmy szerokie możliwości zastosowania piany. Jej właściwości i zalety pozwalają na stwierdzenie, że jest to wszechstronny materiał budowlany. Pianka poliuretanowa może zostać wykorzystana do ocieplenia domów, obiektów przemysłowych, urządzeń technicznych, uszczelnienia komina, dachu, wykończenia poddasza czy wygłuszenia ścian działowych. PUR to wysokogatunkowy polimer, który jest doskonałym izolatorem termicznym i akustycznym. Wszystkich zainteresowanych metodą natryskową zapraszamy do kontaktu i współpracy. Postaw na specjalistów od pianowania z IZOLBYD!