Sposoby ocieplenia dachu skośnego
W budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym kluczową ważną rolę odgrywają budowlane materiały termoizolacyjne. Dzięki nim budynki stają się energooszczędne i efektywne ekonomicznie w użytkowaniu. Zastanawiasz się, czy ocieplenie dachu skośnego jest konieczne? Chcesz dowiedzieć się, jakie metody i artykuły można wykorzystać, aby izolacja stropodachu od wewnątrz była właściwa? O tym wszystkim dowiesz się w niniejszym artykule, do przeczytania którego serdecznie zapraszamy!
Jakie stropodachy można ocieplić?
Pozioma lub pochyła zewnętrzna przegroda budynku, czyli stropodach, ogranicza budynek od góry, pełniąc jednocześnie funkcję dachu oraz stropu w pomieszczeniach na najwyższej kondygnacji. Podobnie jak fundamenty, ściany, poddasza czy przewody kominowe, ten element konstrukcyjny obiektu może zostać poddany izolacji termicznej. Ocieplenie stropodachu od wewnątrz wykonuje się w konstrukcji:
- odpowietrzanej (kanalikowej) — w której na podłożu tworzy się niewielkie rynienki, mające zapobiegać zawilgoceniu materiału izolacyjnego,
- pełnej (zamkniętej) — składające się ze szczelnie ułożonych warstw. W tym przypadku zalecane jest ocieplenie dachu pianką poliuretanową, wełną mineralną lub styropianem,
- wentylowanej (dwudzielnej) — izolacja stropodachu składa się z dwóch powłok, pomiędzy którymi znajduje się przestrzeń połączona z powietrzem zewnętrznym.
Dlaczego ocieplenie stropodachu jest ważne?
Odpowiednia izolacja stropodachu od wewnątrz zapewnia utrzymanie korzystnego współczynnika przenikania ciepła w budynku. W rezultacie, w okresie zimowym niestraszne są mrozy, natomiast latem nie dokucza wysoka temperatura. Ocieplenie dachu od spodu to również wymierne oszczędności wynikające z braku konieczności dogrzewania obiektu dodatkowymi urządzeniami grzewczymi. W dłuższej perspektywie czasowej właściwie użyty artykuł termoizolacyjny zapobiega utracie ciepła.
Współczesne technologie oferują różne metody i materiały dociepleń. Tradycyjnymi artykułami budowlanymi wykorzystywanymi w termoizolacji dachów są wełna mineralna i styropian. Nową technologią, która coraz częściej zdobywa uznanie, jest technika natryskowa wykorzystująca poliuretanową piankę PUR.
Jak działa pianka PUR?
Ten materiał służący do ocieplania stropodachu od wewnątrz dzięki swoim właściwościom może zostać wykorzystany zarówno do natrysku poliuretanem od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony domu. Ocieplenie stropu od spodu wykonywane jest w systemie otwartokomórkowym. Pianka doskonale wypełnia wszelkie krzywizny, szczeliny i zagłębienia, a dodatkowo znakomicie przylega do wszystkich typów podłoży i konstrukcji: drewnianych, metalowych, betonowych itp. W ten sposób możliwa jest sprawna aplikacja ocieplenia stropodachu bez konieczności demontażu poprzednich powłok.
Natryskowe poliuretanowe ocieplanie stropodachu wykorzystuje specjalne izopianole, mające właściwości oddychające. Są one bardzo lekkie i nie obciążają konstrukcji dachowej. Tak wykonana izolacja nie przepuszcza kurzu i innych zanieczyszczeń, a także ma bardzo dobre właściwości akustyczne. Pianka natryskowa doskonale sprawdzi się jako ocieplenie dachu skośnego i płaskiego.
Ocieplanie dachu pianką PUR — jakie ma zalety?
Najważniejsze zalety ocieplania dachu od spodu polimerem piankowym to:
- szybkość aplikacji,
- brak mostków termicznych,
- przyjazność dla osób z alergiami,
- zabezpieczenie powierzchni metalowych przed korozją,
- ochrona przed wilgocią, grzybami, pleśnią i gryzoniami,
- brak zmiany właściwości izolacji wraz z upływem czasu.
Natryskowa izolacja pianką — efektywna termoizolacyjna technologia
Natryskowe ocieplanie stropodachów pianką PUR jest efektywną technologią, która sprawdzi się w każdym typie budownictwa. Tak wykonana izolacja zatrzymuje zimne powietrze na zewnątrz budynku, a ciepłe wewnątrz. Jeżeli chciałbyś wykonać w swoim domu termoizolację dachu skośnego od spodu, zapraszamy do kontaktu. Zrealizowaliśmy wiele zleceń dla klientów indywidualnych i firm. Oferujemy 100% satysfakcji. Sprawdź nasze możliwości!